Wspiera nas Czarter jachtów Chorwacja - Yachtic

O drużynie

Drużyna pracuje czterema załogami: załogą Wilczków (wiek od ok.7 do 10 lat), Jungów (od 10 do 12 lat), Starszoharcerską (od 13 do 15 lat) i Wędrowniczą (od 16 lat wzwyż).

Drużyna posiada własną stanicę przy zbiorniku wodnym Morawa (Bagier) kilka metrów od wody. W budynku znajdują się harcówki załóg, w których odbywają się cotygodniowe zbiórki (w soboty)oraz imprezy harcerskie. Większe z nich to rozpoczęcie i zakończenie sezonu nawigacyjnego, wigilia drużyny, biwaki na stanicy i wyjazdowe, na przykład coroczny biwak wszystkich załóg w Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej. Drużyna organizuje też liczne kursy min. na stopnie żeglarskie i motorowodne.

Program 10 HDŻ obejmuje również organizowanie czasu wolnego harcerzy w sposób racjonalny, aktywny i pedagogiczny w czasie ferii i wakacji. Na naszej stanicy organizujemy Nieobozowe Akcje Zimowe i Letnie, a każda załoga na własne akcje letnie. U najmłodszych są to kolonie, potem obozy, w załodze starszoharcerskiej spływy, a na końcu rejsy po jeziorach i morzach (w 2012r. byliśmy nawet na oceanie Atlantyckim).W czasie tych wyjazdów druhny i druhowie stawiają czoła siła natury w sposób bezpieczny i dostosowany do ich wieku, zdobywają doświadczenie harcerskie, a także łapią żeglarskiego bakcyla.

Posiadamy liczny sprzęt wodny i jesteśmy w stanie przewozić go w najróżniejsze krańce Polski w celu przeżycia wspaniałych przygód (biwaków, spływów, regat itp.) W ciągu roku drużyna bierze również udział w licznych zawodach, festiwalach, imprezach kulturalnych oraz spływach drużyn wodnych Chorągwi Śląskiej. Oprócz zdobywania sprawności i stopni harcerskich młodzi ludzie w naszej drużynie mają możliwość rozwijania się na kursach żeglarskich i motorowodnych z egzaminami.

Cel i zadania 10HDŻ to przekazywanie podopiecznym wiedzy, szanowanie i dbanie o otaczający nas świat, jak również wytrwałości, odwagi, hardości ducha, jaką posiadać musi każdy harcerz i żeglarz.